Opublikowano:

Białko – niezbędne w diecie.

Jak to jest z tym białkiem?

Jeść czy nie jeść, ile, jak łączyć, suplementować czy nie? Jak sam pewnie już dobrze wiesz, przez ostatnie dziesięciolecia trwa zażarta polemika na temat optymalnego poziomu białka w diecie. Coraz to nowe diety, od Atkinsa i Dunkana po Kwaśniewskiego i South Beach, promują kolejne, supernowoczesne założenia o proporcji składników odżywczych (białka, węglowodany, tłuszcze) w diecie, oczywiście wszystkie poparte badaniami, przynajmniej w teorii rzetelnymi. Dzisiaj postaram się rozwiać wasze wątpliwości i chociaż po części rozjaśnić wam temat białka.

Po co mi w ogóle białko?

Na początek wyjaśnijmy sobie kilka podstawowych kwestii na temat białka.

Białko jest nieodłącznym elementem struktury wszystkich żywych tkanek organizmu. Składa się ono z aminokwasów, które wraz z posiłkami dostarczamy każdego dnia, dzięki czemu efektywnie odbudowujemy strukturę naszego organizmu. Białka zbudowane są z 21 jeden różnych aminokwasów, z czegoś część z nich jest endogenna (organizm potrafi je sam wytworzyć), druga część natomiast jest egzogenna i jesteśmy zmuszeni dostarczyć je sobie z pożywieniem- np. w formie odżywki białkowej z BCAA (https://www.guiltfree.pl/pl/odzywki-bialkowe/3039-performance-pure-whey-wanilia-odzywka-bialkowa-z-glutamina-i-bcaa-3401560468656.html)

Ile komu?

Kwestia, ile należy przyjmować protein jest jednak bardzo indywidualna. Tak, jak różnimy się charakterami, tak różnimy się całym naszym środowiskiem wewnętrznym i zdolnościami organizmu. Ponad to, zapotrzebowanie na białko jest zróżnicowane w zależności od płci (kobiety zazwyczaj potrzebują mniej białka), wieku, poziomu aktywności fizycznej itd.

Nie możliwym zatem byłoby rzetelne ustalenie ile generalnie człowiek potrzebuje białka. Czy tego chcemy czy nie jesteśmy zdani na siebie. Należy obserwować swój organizm, i próbując różnych konfiguracji składników odżywczych i uwzględniając swój styl życia, wybrać opcje dla siebie najbardziej odpowiednią. Tak, wiem, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.  Jest to nie lada wyzwanie dla laika, na szczęście istnieją poważne instytucję jak American Medical Association, jedno z najbardziej opiniotwórczych stowarzyszeń medycznych na świecie, które publikuję wyniki swoich analiz i badań, na których, możemy się z powodzeniem opierać.

Zawartości białka w diecie, a przyrost wagi, wydatek energetyczny i skład masy ciała.

Nie tak dawno temu, American Medical Association, opublikowało wyniki badań w których analizowano wpływ zawartości białka w diecie na przyrost wagi, wydatek energetyczny i skład masy ciała.

W próbie kontrolnej wzięło udział 25 osób, kobiet i mężczyzn, w wieku od 18 do 25 lat ze wskaźnikiem BMI na poziomie 19-30.

Badanie składało się z 3 kluczowych etapów.

Przez pierwsze 13 do 25 dni ( w zależności jak reagował uczestnik badania), stosowano u badanych, dietę która miała na celu ustabilizować ich wagę, a tym samym przygotować ich do kluczowej części badania.

Po tym okresie próba kontrolna została podzielona na 3 grupy. Była to 2 faza badania która trwała 54 dni. Pierwsza grupa spożywała dietę zawierającą 5% białka (dieta niskobiałkowa), druga spożywała 15% białka (dieta o średniej- normalnej zawartości białka), trzeciej grupie natomiast została przypisana dieta wysokobiałkowa z 25% zawartości protein. Warto jednak podkreślić, że w zależności od wariantu diety nie zmieniała się zawartość węglowodanów, a jedynie różne były proporcje białek i tłuszczu. Oznacza to że w każdej diecie poziom węglowodanów był na niezmiennym poziomie 41 %, natomiast w zależności od diety poziom tłuszczu i białka był wymienny (w diecie niskobiałkowej, aż 52% kalorii pochodziło z tłuszczu, a w diecie wysokobiałkowej 33% energii pochodziło z tłuszczu).

Badanie było próbą pojedynczo ślepą co oznacza, że uczestnicy nie wiedzieli do której grupy należą. Przez okres badania mieszkali w odizolowanym środowisku gdzie dostarczane im były odpowiednio zbilansowane posiłki, byli obserwowani podczas jedzenia aby wykluczyć, przypadek błędu przez to, że któryś z uczestników nie zjada całej porcji. Wykluczone były jakiekolwiek używki, włącznie z kawą. Badani byli systematycznie ważeni, mierzony był także pomiar składu masy ciała oraz wydatek energetyczny.

Podczas drugiej fazy badania uczestnicy spożywali o  prawie 40%, więcej kalorii niż podczas fazy stabilizującej wagę. Jednakże po zakończeniu badania wszystkim została przywrócona dieta bazowa, o średniej zawartości protein.

Jem więcej a tyję mniej?

Co pokazały wyniki badań?

Okazuje się że uczestnicy każdej grupy przybrali tyle samo masy tłuszczowej niezależnie od ilości spożywanego białka. Ale to nie wszystko. Poza tym że poziom tkanki tłuszczowej u każdego badanego zwiększył się o około 3,2 kg, to poziom beztłuszczowej masy ciała już bardzo się różnił. Grupa przebywająca na diecie niskobiałkowej straciła średnio 0,7 kg masy mięśniowej. Grupa na diecie o średniej zawartości białka zyskała średnio 2,9 kg mięśni, natomiast grupa wysokobiałkowa zdobyła  średnio 3,2 kg beztłuszczowej masy ciała.

Co za tym idzie, grupa niskobiałkowa przytyła najmniej, jednak każdy nowy zdobyty gram, był czystym tłuszczem, mało tego osoby z tej grupy straciły część masy mięśniowej. Pozostałe 2 grupy, owszem przytyły prawie drugie tyle więcej, jednak połowa nowo zdobytych kilogramów to beztłuszczowa masa ciała.

Co do spoczynkowego wydatku energetycznego to grupy o średniej i wysokiej zawartości białka, w takcie trwania badania miały ten wskaźnik zdecydowanie wyższy, w porównaniu z wartościami prze badaniem. U grupy niskobiałkowej wskaźnik ten praktycznie nie zmieniał swojej wartości, jedynie momentami był nieznacznie niższy, niż prze badaniem.

Podsumowanie

Wniosek z badania jest taki, że jak spożywamy o dużo kalorii za dużo to na pewno przytyjemy 😀

A teraz bez żartów, bo inaczej ma się sprawa co do zawartości białka w diecie. Badanie pokazało, że procentowo większa zawartość białka w diecie nie dość, że przyspiesza znacznie metabolizm. to pozwala skutecznie budować masę mięśniową. Gdyby badanie zostało przeprowadzone bez dodatkowej nadwyżki kalorii, to osoby na diecie niskobiałkowej zyskałyby i tak jedynie tkankę tłuszczową, natomiast osoby na diecie z wysoka zawartością białka zyskały by dużo tkanki mięśniowej, a prawdopodobnie w ogóle nie przybrałyby tkanki tłuszczowej.

Dieta o zwiększonej zawartości białka sprzyja budowaniu masy mięśniowej, ale nie tkanki tłuszczowej, co jest rewelacyjną wiadomością, dla sportowców, ale przede wszystkim dla osób borykających się z nadwaga i otyłością.

Badania American Medical Association, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia tysięcy osób.

Jeśli macie problem z obniżeniem wagi, lub budujecie tkankę mięśniową, spróbujcie zwiększyć poziom białka w diecie. Stek, tofu, hummus, dziczyznę, czy suplementy i odzywki białkowe, wszystko co smakuje wam a jednocześnie zawiera dużo białka, próbujcie
i obserwujcie swoje ciało.

Systematyczność i konsekwencja są kluczem do sukcesu, wyniki przyjdą w swoim czasie.

Wytrwałości i powodzenia.

MS

Źródła:

http://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1103993

http://www.trecnutrition.com/wiadomosci/pokaz/bialko-wlasciwosci-stosowanie-stackowanie

http://fitnesi.pl/artykul/bialko-aminokwasy-odchudzanie-budowa-miesni

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26778925