Opublikowano:

Tłuszcze – które są zdrowe, a których unikać?

Przez lata byliśmy atakowani informacjami „tłuszcze powoduje zawał serca” lub  „zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne”. Prawie każdy, nie wgryzając w temat, słysząc takie doniesienia wybierając mleko – wybierał to 0%, wybierając jogurt – był bardziej skłonny zakupić ten z napisem „light”. Kobiety do smarowania pieczywa wybierały margarynę, wierząc że jest to zdrowszy zamiennik masła dla ich pociech. Ludzie zaczęli się panicznie bać tłuszczy, wyobrażając sobie że ten zjedzony od razu zamienia się tkankę tłuszczową!

Wystarczy spojrzeć na piramidę żywieniową, gdzie tłuszcze zostały skategoryzowane na samej górze wraz ze słodyczami!

Czym jest tłuszcz?

Tymczasem nauka jednoznacznie wskazuje że tłuszcz jest naszym sprzymierzeńcem! Nigdy nie stwierdzono korelacji między spożywaniem tłuszczów, a jego odkładaniem się a tym bardziej w powodowaniem chorób serca. Mało tego – diety bogate w tłuszcz pomagają schudnąć i zwiększyć masę mięśniową! Dlatego przez wielu dietetyków nie jest zrozumiałe jak wielu lekarzy uległo propagandzie węglowodanów, zalecając swoim pacjentom diety niskotłuszczowe. A to właśnie nadmiar węglowodanów jest magazynowany w postaci tego przysłowiowego „tłuszczyku”. Niestety nadmiar ten odkłada się nie tylko na brzuchu, ale również w naczyniach krwionośnych, będąc późniejszą przyczyną chorób układu krążenia.

Tłuszcz, tak jak węglowodany, jest dla nas źródłem energii. Nasz organizm trawi go jednak znacznie wolniej, dając dłużej siłę i uczucie sytości. Tłuszcz ma również wpływ na gospodarkę hormonalną, stabilizując apetyt i nie doprowadzając do momentów tzw.” wilczego głodu”. To działanie jest pożądane zarówno w dietach odchudzających, jak i w dietach zawodowych sportowców. Mechanizm ten znacznie różni się od działania węglowodanów, których spożycie po kilku godzinach przynosi uczucie zmęczenia i nasilonego głodu. To wzmaga ich spożycie.. i koło się zamyka:)

Budowa tłuszczy

Molekuły tłuszczowe zbudowane są z cząsteczki węgla, tlenu oraz wodoru. Elementy te tworzą razem kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Funkcje kwasów tłuszczowych:

 • odgrywają kluczową rolę w budowie jak i funkcjonowaniu każdej komórki naszego ciała,
 • chronią przed drobnoustrojami,
 • biorą udział w transporcie składników odżywczych (białek, tłuszczy, węglowodanów),
 • pomagają w absorpcji witamin tzw. „tłuszczorozpuszczalnych” czyli A, D, E i K,
 • są składnikiem hormonów płciowych,
 • pomagają regulować metabolizm.

 Kwasy tłuszczowe nasycone (NKT)

Nasycone kwasy tłuszczowe nie zawierają tzw. podwójnych wiązań w cząsteczce. Oznacza to mniejszą odległość między atomami, co w konsekwencji daje stałą konsystencję tłuszczu w temperaturze pokojowej. Nasycone kwasy tłuszczowe są odporne na oksydację i podgrzewanie, co oznacza że można na tłuszczach nasyconych smażyć oraz piec.

Kwasy tłuszczowe nasycone są składnikiem błon komórkowych. Pomagają redukować wysoki poziom cholesterolu. Dostarczają również witamin takich jak A,D, K2 oraz B12. Ich ogromną zaletą jest to szybko uwalniana energia.

Źródła KTN: olej kokosowy, masło, masło gee

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone (JKT)

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe posiadają jedno wiązanie podwójne w łańcuchu. Nadaje to innych właściwości tłuszczom, które pozostają płynne w temperaturze pokojowej. Są również mniej odporne na utlenianie w obecności światła, powietrza i ciepła. Dlatego właśnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe powinny być stosowane na zimno lub w niskich temperaturach. Aby jak najdłużej zachować ich prozdrowotne właściwości, warto przechować je w zacienionych miejscach lub lodówce.

Źródła JKT: oliwa z oliwek, migdały, orzechy brazylijskie, orzechy makadamia, awokado

Wielonienasycone kwasy tłuszczowej (WKT)

WKT posiadają więcej niż jedno podwójne wiązanie w łańcuchu. Tłuszcze z ich udziałem są płynne i nieodporne na procesy oksydacyjne.

Dwoma najbardziej popularnymi wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi jest Omega-3 i Omega-6.

Omega-3 –Wykazuje wiele prozdrowotnych funkcji. Jak dotąd udowodniono, że przeciwdziała otyłości, hamuje rozwój cukrzycy II stopnia, wzmacniają działanie układu nerwowego, wspierając jednoczenie działanie układu odpornościowego. Są badania wskazujące na działanie przeciwnowotworowe oraz antydepresyjne. Wykazano również jego leczniczy wpływ na skórę m.in. przy atopowym zapaleniu skóry.

Źródła Omega-3: ryby (łosoś, dorsz, sardynki), owoce morza, jaja, algi, olej lniany, nasiona chia, orzechy pekan, makadamia, pistacje, soja

Omega-6 – Wzmacnia układ immunologiczny oraz nerwowy. Redukuje bóle nerwowe, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz układu kostnego.

Źródła Omega-6: wołowina, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, orzechy pekan, migdały, orzechy włoskie, ziarna słonecznika, ser, jaja, majonez, fast foody

Metabolity kwasów tłuszczowych Omega3 i Omega6 działają na siebie antagonistycznie – Omega6 ma działanie zapalne i zakrzepowe, a Omega3 przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Aby zachowały one swoje działanie, potrzebna jest odpowiednia podaż zarówno jednych jak i drugich. Niestety obecnie stwierdza się nadwyżkę w spożyciu kwasów tłuszczowych Omega-6 , przy niedostatecznym spożyciu Omega-3. Ta dysproporcja, może spowodować zwiększoną reakcję zapalną, czyli zwiększone ryzyko zapadalności na chorobę Alzheimera, zapalenie stawów, choroby sercowo-naczyniowe i inne.

Jak spożywać WKT aby zachować ich właściwości? Najlepszym sposobem jest zwiększenie spożycia źródeł Omega 3 (dzikich ryb, jaj, nasion i orzechów), przy zmniejszeniu udziału produktów z udziałem Omega-6 (olejów roślinnych, nabiału i żywności przetworzonej). Ważne również, aby stosować odpowiednie techniki kulinarne: przygotowując potrawy z dodatkiem olejów roślinnych NIGDY nie smażyć ani nie podgrzewać, a butelki przechowywać w zacienionym miejscu lub w lodówce. Dietą która wykazuje prawidłowy balans między Omega6 a Omega3 jest dieta śródziemnomorska.

Kwasy tłuszczowe „trans”

Prawdopodobnie słyszałaś/eś o tłuszczach trans. Są to jednonienasycone kwasy tłuszczowe w konfiguracji cis, które zostały poddane tzw. „uwodornieniu” – podwójne wiązania zostały zniszczone, a wodór zmienia swoją pozycję, niejako „przeskakuje” na drugą stronę cząsteczki. W ten sposób KT zmienia swoją konfigurację z cis na trans. Proces ten zmienia konsystencję produktu z ciekłej na stałą – dobrym przykładem jest tu margaryna, czyli olej roślinny który kupujemy w postaci twardej kostki.

Niestety – nasz organizm nie rozpoznaje kwasów tłuszczowych trans. Zamiast je strawić i wydalić, magazynuje metabolity magazynuje w komórkach. Te niestety sieją tam spustoszenie – są bezpośrednią przyczyną otyłości, niektórych nowotworów oraz dysfunkcji immunologicznych.

Od kiedy konsumenci są bardziej świadomi istnienia kwasów tłuszczowych trans, producenci wymyślili bardzo interesującą alternatywę. Zamiast stosować tłuszcz nasycony, znaleźli chemiczny zmiennik – olej estryfikowany. Chodź nie brzmi groźnie to trzeba widzieć, że olej ten jest bogaty w kwas stearynowy, wykorzystywany m.in. do produkcji świec, kremów oraz past. Na jego korzyść przemawia jednak niska cena oraz dostępność. Dzięki temu producenci odchodzą od stosowania kwasów tłuszczowych trans, na rzecz olejów estryfikowanych, heksanu i innych niebezpiecznych składników, które są źródłem wolnych rodników uszkadzających komórki. Dodatkowe badania nad tymi mieszankami pokazały, że mogą wpływać na poziom glukozy we krwi, zmniejszając produkcję insuliny. Jest to krok w kierunku cukrzycy.

Przerażający jest fakt, że prawo nie wymaga od producentów oznaczeń dotyczących rodzaju dodanego tłuszczu – mogą bezkarnie stosować oznaczenia typu „zawiera kwas stearynowy” zamiast „zawiera oleje estryfikowane”.

Sprawdzaj tabele odżywcze i odrzucaj produkty które wykorzystały uwodornione i częściowo uwodornione oleje oraz oleje z nasion palmowych.

Źródła kwasów trans: margaryna, ciasta, krakersy, dressing do sałatek, hummus, majonez i więcej!

Uwaga! Nawet jeśli produkt zawiera informacji „wolne od kwasów tłuszczowych trans”, nie oznacza to że w rzeczywistości tak jest. Prawo umożliwia znakowanie w ten sposób produktów, które zawierają ich <0,5g .

Proste triki aby wyeliminować „złe” tłuszcze:

 • całkowicie wyeliminuj przetworzone produkty (ciasta wypieki) oraz smażone fast foody i jedzenie na wynos,
 • używaj masła zamiast margaryny,
 • do smażenia używaj oleju kokosowego zamiast smalcu i oleju rzepakowego,
 • oleje roślinne trzymaj w zacienionych miejscach lub w lodówce. Pod żadnym pozorem nie podgrzewaj ich!
 • jedz ryby (szczególnie te morskie np. makrela, łosoś, dorsz, sardynki),
 • jedz orzechy oraz pestki,
 • czytaj etykiety i wybieraj produkty z jak najmniejszą ilością kwasów tłuszczonych nasyconych.
NasyconeJednonienasyconeWielonienasycone  
masłomigdałyolej lniany
olej kokosowyawokadoolej z sezamu
masło gheeorzechy laskoweorzechy włoskie
tłuszcz kury, gęsiorzechy makadamiaorzechy pekan
smalec wieprzowyoliwa z oliwekryby morskie
unikaj!zabronione!
olej rzepakowyoleje uwodornione
olej kukurydzianyoleje częściowo uwodornione
olej sojowymargaryna
olej z pestek palmowycholeje z kwasem stearynowym
Opublikowano:

Czym się różni olej kokosowy rafinowany od nierafinowanego?

Kto nie kocha oleju kokosowego? Sprawdza się zarówno w gotowaniu, smażeniu jak i pieczeniu. Ponadto coraz częściej stosowany jest nie tylko kulinarnie, ale również jako serum nawilżające do ciała. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele słoiczków z napisami „rafinowany”, „extra virgin oil” czy „bezzpachowy”. Czy bezzapachowy to extra virgin oli? A może rafinowany to ten o wysokich parametrach żywieniowych? Producenci prześcigają się w coraz bardziej fit oznaczeniach.Warto rozumieć co się pod nimi kryje, aby produkt który wybierzemy jak najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom.

Olej kokosowy rafinowany vs. nierafinowany

Olej nierafinowany powstaje podczas ekstrakcji mechanicznej świeżego miąższu kokosowego. Proces ten może zachodzić na drodze mielenia na mokro lub szybkiego suszenia. Mielenie polega na obróbce termicznej oraz fermentacji mleka kokosowego. W jego rezultacie kropelki tłuszczu wytrącają się i łączą w większe agregaty, co pozwala łatwiej oddzielić je od reszty mleka. Suszenie jest najbardziej popularną metodą ekstrahowania. Polega na mechanicznym wyciskaniu oleju z przesuszonych ziaren kokosowych. W procesach tych nie jest stosowana wysoka temperatura, stąd oleje nierafinowane nazywane są również tłoczonymi na zimno, dzięki czemu zachowują charakterystyczny smak i zapach kokosa. Zawierają za to wiele substancji towarzyszących – zarówno tych o działaniu prozdrowotnym (polifenole i tokoferole), jak tych niekorzystnych (produkty autooksydacji czy pestycydy). Zanieczyszczenia te są jednak zwyczajowo minimalne i nie przekraczają maksymalnych dopuszczalnych ilości. Ze względu na mechaniczny charakter całego procesu, proces pozyskiwania oleju nierafinowanego charakteryzuje się niską wydajnością oraz dużą ilością oleju resztkowego. Z tego powodu cena ich jest wyższa w stosunku do rafinowanego odpowiednika.

Olej rafinowany jest najtańszym tego rodzaju produktem na rynku, charakteryzującym się brakiem smaku oraz zapachu. Powstaje podczas chemicznej ekstrakcji miąższu kokosowa. Na etapy jego produkcji składa się suszenie, następnie ekstrahowanie (w obecności heksanu), oraz podgrzewa się go do wysokich temperatur. W celu wydłużenia trwałości oleju, często dodawany jest do niego również wodorotlenek sodu. Niektóre marki używają również innych chemicznych rozpuszczalników, aby zwiększyć wydajność procesu. Może to jednak częściowo uwodornić olej, co będzie oznaczało obecność tłuszczów trans. Wszystkie te zabiegi powodują, że olej pozbawiony jest większości substancji wrażliwych na podgrzewanie takich jak antyoksydacyjne tokoferole i fenole. Dzięki temu jednak, cechuje go duża uniwersalność kulinarna – ze względu na braku zapachu i smaku, sprawdzi się w przyrządzaniu zarówno dań mięsnych, jak i ciastek i tortów. Olej ten charakteryzuje się również długim terminem przydatności do spożycia. Jest temperatura dymienia jest wyższa niż oleju nierafinowanego (204C).

Olej rafinowany i nierafinowany mają taki sam skład kwasów tłuszczowych (w tym kwasów średniołańcuchowych MCT).

Olej rafinowany                         Olej nierafinowany

chemiczna ekstrakcja                mechaniczna ekstrakcja

bez smaku i zapachu                  smak i zapach kokosa

miękki, smarowalny                   twardy, kruchy

długa data ważności                   krótka data ważności

brak antyoksydantów                obecne antyoksydanty

temperatura dymienia 2o4C    temperatura dymienia 177C

Olej kokosowy tłoczony na zimno vs. extra virgin

Popularnym sformułowaniem używanym w kontekście olejów kokosowych jest olej kokosowy „extra virgin„. Jaka jest zatem różnica między „extra virgin” a „virgin”? – Żadna. słowo „extra” jest marketingowym sformułowaniem które dopisują niektórzy producenci. Nazwa ta jest zamiennie stosowana z tłoczony na zimno. Jak widać wszystkie te sformułowania tyczą się olejów nierafinownaych, ogólnie uważanych za zdrowsze, mniej przetworzone oraz bardziej ekologiczne.

Który olej jest najlepszy?

Wybór oleju zależy od kilku czynników: właściwości odżywczych, zastosowania, walorów smakowych oraz budżetu. Zdecydowanie lepsze właściwości prozdrowotne zachowuje olej nierafinowany. Dodatkowo cechuje go przyjemny kokosowy smak i zapach. Na jego niekorzyść przemawia twarda i krucha konsystencja. Nie jest on utrwalany termicznie, w konsekwencji czego ma krótką datę ważności. Jest on również zdecydowanie droższy od rafinowanego odpowiednika który, mimo że ma mniej antyoksydantów, wykazuje większą wszechstronność zastosowania. Ma miękką konsystencję, dzięki czemu jest wygodny w użyciu. Ze względu na wysoką temperaturę dymienia może być z powodzeniem stosowany do smażenia oraz pieczenia. Nie zmienia smaku potrawom. Ma również długą datę ważności, dlatego może być kupowany w większych pojemnościach, bez obawy że zjełczeje. Mimo że powszechnie przyjęło się sądzić, że oleje rafinowane są tymi „mniej zdrowymi”, to wydaje się że są rozsądnym zarówno żywieniowo jak i ekonomicznie wyborem.

Czym są oleje ekologiczne oraz te pochodzące z upraw fair-trade?

Certyfikat fair-rade oznacza, że produkcja oleju odbyła się z poszanowaniem ludzi oraz środowiska które przy nim występowało. Za to te, nazywane ekologicznymi, zostały uzyskane bez dodatków sztucznych nawozów, antybiotyków oraz pestycydów – metoda uprawy nie ma wpływu na proporcje wartości odżywczych ani właściwości.

 

Opublikowano:

Masło orzechowe a odchudzanie

Lubisz masło orzechowe? Najnowsze badania pokazują, że nie musisz z niego rezygnować jeśli jednocześnie próbujesz schudnąć. Przeczytaj jak je jeść, żeby pomóc sobie zrzucić kilka kilogramów.

Mimo że masło orzechowe ma wiele zalet, dietetyce odradzają jego konsumowania z powodu dużej ilości tłuszczu. Nie dziwnego – jego dwie łyżki zawierają aż 190 kcal (w tym 144 kcal z samych tłuszczów!). Najnowsze badania pokazują jednak, że przekąski z dodatkiem masła orzechowego mogą pomagać kontrolować masę ciała. Jak to działa? Masło orzechowe zapewnia uczucie sytości. Dzięki temu zmniejsza apetyt i w konsekwencji… utratę wagi. Co więcej, kobiety które włączyły masło orzechowe do swojej diety były mniej skłonne do tycia w ciągu następnych ośmiu lat! Badania dają nadzieje dla smakoszy orzechów którzy nie będą musieli wykluczać ich ze swojej diety.

Dieta z masłem orzechowym

Orzechowe przekąski dają poczucie sytości nawet przez kilka godzin. Działanie to wykorzystali badacze z Purdue’u. W badaniu osoby, które spożywały przekąski w formie orzeszków ziemnych oraz masła orzechowego były w stanie kontrolować swój apetyt, a dzięki temu mieli większą tendencję do pozostawania na diecie i nie przybieraniu na wadze (http://jn.nutrition.org/content/138/9/1741S.long). Badania potwierdziły również, że regularne spożywanie masła orzechowe zapobiegało tzw.  „efektowi jojo”. Grupę kontrolną w tym badaniu stanowiły osoby spożywające ciastka ryżowe. U nich apetyt wracał do normy już po 30 minutach.

Zdrowe tłuszcze dobre dla serca

Badania w Purdea pokazały jeszcze inne zalety zamiany tłuszczów na te pochodzące z orzechów. Okazało się, że badani, którzy jedli umiarkowane ilości peanut butter, zmniejszyli ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie na rzecz tych jedno- i wielonienasyconych. Jest to bardzo dobra zamiana, ponieważ jednonienasycone kwasy tłuszczowe podnoszą poziom tzw. „dobrego cholesterolu”, nie wpływając na poziom cholesterolu ogółem. Jest to jeden z kilku czynników zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia.

Jak jeść masło orzechowe?

Jak możesz zwiększyć spożycie masła orzechowego nie zwiększając kaloryczności diety? Kluczem jest jeść masło orzechowe z umiarem. Posiłek powinien składać się z porcji, która wynosi maksymalnie jedną łyżkę (w diecie 2000kcal). Możesz je jeść z chlebem, owocami lub warzywami, a nawet dodać go do sałatki zamiast sosu lub grzanek.

Pomysły na zastosowanie masła orzechowego:

 • jako dip z kawałkami jabłka
 • dodatek do omleta z połówkami banana
 • dodatek do owsianki z owocami lub jogurtu naturalnego
 • składnik domowej granoli z suszonymi owocami i prażonymi orzechami
 • dodatek do tostów
 • nadzienie muffinki
 • jako dip z krakersami lub tortillą

Przy wyborze masła orzechowego, warto zwrócić uwagę na jego skład. Często zdarza się, że oprócz orzechów, dodawany jest również olej słonecznikowy, tłuszcz palmowy lub cukier. Są jednak dostępne na rynku masła bez ich dodatku. Takie są np. masła orzechowe Meridian. Możemy również zrobić masło orzechowe sami w domu. Wystarczy zakupić orzechy ziemne (niesolone), dodać odrobinę miodu i zblendować na gładki krem.